HTML-CSS Öğrenirken yararlanabileceğiniz kaynaklar

HTML-CSS öğrenmeye başladım. Aslında bu yeni bir şey değil ama bu son zamanlarda bu konuda kendimi geliştirmek için epey uğraş veriyorum. Öğrenme aşamasında yararlandığım, özellikle benim gibi yabancı dil bilmeyenlerin faydalanabileceği ekseriyeti Türkçe olan kaynakları HTML-CSS öğrenmeye başlayacak arkadaşlar faydalanabilsin diye bu yazıda sıralayacağım. Aklıma geldikçe ekleme yapacağım.

Yararlandığım başlıca kaynaklar

1- W3 Schools — HTML -CSS yazmaya başlarken yararlanacağımız en önemli kaynak sitesi. — Deniz derya gibi, ne ararsan var.

2- Açık Akademi — Microsoft destekli, Bora Kaşmer ve Engin Polat’ın anlattığı video dersler mevcut. İlk yararlandığım kaynaklardan biridir.

3- Geleceği Yazanlar — Turkcell’in destek verdiği bir site. Dersler yazılı olarak verilmiş olduğundan ben pek ısınamamıştım ilk dönemler. Ayrıca her kursun sonunda bir sınava tabi tutuluyorsun.

4- Fatih Hayrioğlu’nun not defteri — HTML-CSS konusunda bir şeyi gugıllayıp Fatih hocanın bloguna denk gelmemek pek mümkün değildir.

5- Tayfun Erbilen — Youtube Kanalı ve Blogu üzerinden güzel dersler yayınlıyor. Ayrıca Prototürk diye de bir yazılım ve tasarım derslerinin yayınlandığı projesi var. Prototürk Youtube kanalı.

6-Sadi Evren Şeker — Sadi hocanın Bilgisayar Kavramları adlı Youtube kanalında HTML’den Yapay zeka’ya kadar yazılım alanında onlarca videosu var.

7-Tympanus — Bu kaynak Türkçe değil ama burada sık sık kaynak kodları ile demolar yayınlanıyor. Onları indirip nasıl yazıldığına bakarak bir şeyler kapabilirsiniz. Ayrıca CSS Reference kısmı çok iyi ben sık sık burayı kullanıyorum.

8- Codepen — HTML-CSS ile yazılmış onlarca örnek uygulamayı kod çıktısıyla beraber görebildiğiniz muazzam bir site.

9- Github — Yazılımcının sosyal medyası denebilir mi bilmiyorum ama yazdığınız kodu açık kaynak hale getirebildiğiniz ve diğer yazılımcılar ile takipleşip neler yaptığını, beğendiğini görebildiğiniz bir site.

10- Animista — Kullanıma hazır CSS animasyonlarına ulaşabileceğiniz bir arşiv.

11- Animate — Animate.css içinde birçok animasyonun bulunduğu bir CSS3 kütüphanesidir.

12- Google Fonts — HTML-CSS ile yazdığınız projelerinize fontlar ekleyebileceğiniz çok güzel açık kaynaklı ücretsiz bir Google ürünü

13- Grabient — Benim gibi CSS’de Gradient oluşturma konusunda zorlananlar için muazzam bir kaynak. CSS’de kullanırken Prefixes seçeneğini tıklamayı unutmayın 🙂

14- Web Geliştiricisi Olmanın TemelleriDoğukan Güven Nomak’ın Udemy’de yayınladığı HTML, CSS ve Flexible Grid System’i anlattığı çok güzel bir eğitim seti.

15- Frontend-TR — Kod yazarken takıldığınız yerleri sorabileceğiniz çok güzel bir topluluk. Buraya henüz bir defa işim düştü ancak epey yardımcı olmaya çalışan insan gördüm.

16- Font Awesome — Font Awesome web sayfası kodlarken en yaygın kullanılan ikonları font olarak bize sunan bir CSS kütüphanesidir.

17- Google — Son olarak kaynakların kaynağı Hz. Google. Takıldığınız her konuyu sürekli arayın muhakkaki bir şeyler bulacaksınız.

Ben daha çok video izleyerek öğreniyorum. Naçizane tavsiyem sizlerde nasıl daha kolay öğreniyorsunuz öncelikle onu tespit edin. Video izleyerek mi yoksa kitaptan okuyarak mı ? Youtube benim için muazzam bir alan bu yüzden. HTML-CSS anlatan ne kadar kanal varsa abone oldum.

Yararlandığım diğer Youtube kanalları şöyle;

1- Emrah Yüksel

2- Dılo abinin yeri

3- Mbaysal Academy

4- Developer Kitchen

5- İsmail Bayram

6- Mahmut Seh

7- Mustafa Zahid Efe

8- Orhan Can

9- Video Kod

10- zinzin zibidi

 

HTML-CSS öğrenirken size en çok yardımcı olacak konudan biri ise kod okumak. Beğendiğiniz herhangi bir sitenin nasıl yazıldığını sağ tık > incele diyerek görebilirsiniz.Veya aşağıda sıraladığım sitelerden beğendiğiniz bir şablonu indirip kod yapısını inceleyerek de mantığını kavrayabilirsiniz.

HTML-CSS ile yazılmış şablonlar

1- HTML5 Up

2- Templated

3- Toolplate

4- Templatemo

5- Booswatch (Bootstrap için)

6- Bootsnip (Bootstrap için)

Hem motivasyonunu yüksek tutmak için hem de diğer yazılımcıları dinleyebilmek için çok güzel içerikler üreten Youtube kanalları var. Onları da şöyle sıralayayım.

Yazılımcı sohbetleri, İlham almalık videolar, Motivasyon!

1- Doğukan Güven Nomak

2- Selman Kahya

3- Yalin Kod

4- Abdullah Uğraşkan

5- Fatih Acet

6- Adem İlter

7- Çay Kahve İnsan

Son bir not: İlk başlayan herkes neredeyse Notepad ile başlamıştır. Ben de onlardan biriyim ama beni dinleyecek olursanız Notepad ile falan hiç uğraşmayın. VSCode indirin rahatınıza bakın 🙂

Posted by Rıdvan Tunç

Öğrenmeye çalışıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir