WordPress Tema Dil Değiştirme

Themeforest’den bir WordPress teması satın aldım. Tema’nın dili İngilizce idi. Tema’nın dökümantasyonunda dil değiştirme için Loco Translate adında bir eklenti öneriliyordu. Eklentiyi kullanınca bunun büyük bir kolaylık olduğunu hissettim. Bilenler muhakkak vardır ama bilmeyenler için anlatmış olayım.

Eklentiyi buradan veya paneldeki eklentiler kısmından yeni ekle diyerek yükleyebilirsiniz.

Ayrıca bu eklenti ile sadece temalarınızı değil yüklemiş olduğunuz eklentileri de farklı dillere çevirebiliyorsunuz. Eklentiyi ekledikten sonra panel’in genelde en altında yer alıyor. Dilini değiştirmek istediğiniz tema’nın türkçe dil desteği varsa zaten görüyorsunuz ancak yoksa English yazan dili copy diyerek kopyalıyoruz.

Daha sonra açılan ekranda temayı hangi dile çevirmek istiyorsak onu seçiyoruz ve en altta Use “en_US” as template when running Sync yazan kutucuğu işaretleyerek Start Translating butonuna tıklıyoruz ve çevirilere başlıyoruz.

 

WordPress Dil Değiştirme

Yukarıda gördüğünüz gibi bir ekran çıkıyor karşımıza. Tek yapmanız gereken değiştirmek istediğiniz kelime/cümleyi seçip alttaki Turkish translation: kısmına çevirisini yazmak. Çeviriyi yaparken arkaplan’da gözüken, yani son kullanıcıya gözükmeyen kelimeleri veya cümleleri değiştirerek boşa vakit kaybetmemeye çalışın.

 

Not: Cache eklentisi kullanıyorsanız çeviriler gözükmeyebilir. Gözükmesi için önbelleği temizlemeniz gerekiyor.

Posted by Rıdvan Tunç

Öğrenmeye çalışıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir